Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Weekend poza Krakowem
#1
Bardzo mam ochotę gdzieś wyjechać na weekend, jednak nie bardzo wiem gdzie. Zakopane na pewno ktoś poleci.. jednak już mi się znudziło.
Poszukuję miejsca gdzie aktywnie wypocznę, będę mogła zobaczyć coś niesamowitego, wejść na szczyt czy powędrować dolinami..
Miejsce gdzie można połączyć przyjemne z pożytecznym, nie po to aby jechać i przysłowiowo siąść na czterech literach, tylko pozwiedzać okolice z pięknym widokiem.
Możecie mi coś polecić? Nie wiem czy to pogoda, czy moje zrezygnowanie sprawia, że w okolicach Krakowa wyjątkowo nie widzę nic ciekawego!
Chodzi o wyjazd w sobotę z samego rana, z noclegiem i powrotem do domku w niedzielę wieczór.
Czekam z niecierpliwością na ciekawe propozycje weekendu w okolicach Krakowa.
Odpowiedz
#2
GORLICE
Położone ok. 145 km od Krakowa. To nie duże miasto ale na pewno jest ciekawym miejscem na wypad weekendowy. Można tam jechać i zimą i latem jesienią i wiosną i tak zawsze znajdziemy coś dla siebie a gdy pogoda nam bardzo nie dopisze zawsze jest kryty basen Smile. Wycieczkę do tego miejsca polecam jako rekreacyjne spacery, wypad na narty czy też na rower.
Atrakcje:
• „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach to rezerwat przyrody nie ożywionej zajmujący ok. 15ha. Głównym przedmiotem ochrony są tu skałki zbudowane z piaskowców które posiadają oryginalne kształty takie jak starodawne miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem, oraz zaklęte w kamień postacie ludzi i zwierząt: czarownicę, cygankę, żółwia, borsuka, itp. Trasa przejścia rozpoczyna się na parkingu przy drodze wojewódzkiej z Tarnowa do Gorlic, Nowego Sącza, Krynicy. Skałki opisane są według kolejności pojawiania się na szlaku turystycznym.
» 01 Czarownica
» 02 Ratusz
» 03 Grunwald (Piekło)
» 04 Warownie
» 05 Orzeł i Pieczarki
» 06 Borsuk
» 07 Piramidy i Lisi Wąwóz
» 08 Pustelnia
» 09 Baszta Paderewskiego
» 10 Cyganka i Grzybek
» 11 Skałka z Krzyżem
» 12 Wąwóz Czarownic i Wodospad
Skamieniałe Miasto - Lokalizacja Ciężkowice przy trasie nr 977 (Tarnów-Gorlice)
• „Wąwóz czarownic” znajduję się w bezpośrednim towarzystwie rezerwatu Skamieniałe Miasto. Jest to pomnik przyrody „Wodospad”- skalisty, malowniczy wąwóz długości ok. 40 m i szerokości do ok. 4m. Wąwóz głęboki na 15-25 metrów i długi na około 40m, wyżłobiony jest w gruboziarnistych piaskowcach. Kończy się on pionową ścianą o wysokości kilkunastu metrów, po której spływa woda ze źródła potoku znajdującego się powyżej. Woda spływając rozpryskuje się na skalnym stopniu i kaskadowo spada na dno wąwozu.
Według legendy miejsce to było siedzibą zbójców, którzy napadali na przejeżdżające pobliskim traktem wozy kupieckie. Tutaj gromadzili zrabowane podróżnym skarby. W wąwozie odbywały także swoje sabaty czarownice wraz z diabelskimi kamratami (stąd popularna nazwa "Wąwóz Czarownic").
• Magurki Park Narodowy
• Muzeum Pszczelarstwa w Stróżkach położone jest w powiecie nowosądeckim, przy trasie Tarnów-Grybów- Krynica, zostało założone w 2000r. przez prawdziwych pasjonatów pszczelarstwa - Państwa Kasztelewiczów, właścicieli Gospodarstwa Pasiecznego "Sądecki Bartnik". Muzeum posiada kolekcję ponad 100 uli. Są to ule kłodowe, figularne, ramkowe oraz słomiane kószki. Zbiory te wzbogaca zestaw narzędzi pszczelarskich: podkurzaczy, miodarek, rojołapek, pras do otrzymywania węzy, przedmiotów służących do hodowli matek i innych. Wiele eksponatów to prawdziwe rarytasy np.: kłoda na pięć rodzin pszczelich pochodząca z przełomu XVIII i XIX wieku, zwana Królem, czy cieplarka do hodowli matek pochodząca z końca XIX wieku.
• Ciężkowicko –Rożnowski Park Krajobrazowy
• Kryty basen Fala
• Wyciąg narciarki Jastrzębia w Ciężkowicach http://wyciag-jastrzebia.pl/
• Trasy rowerowe ok. 100 km.

JAWORKI położone ok. 6 km. od SZCZAWNICY
Latem można brodzić po czystych górskich strumieniach, skorzystać z jazdy konnej, potrenować na czterokołowcach na przygotowanym torze. Można wędrować wyznaczonymi szlakami po pięknych rezerwatach przyrody: Biała Woda, Homole, rezerwat w Skalskim potoku. Najbardziej znanymi atrakcjami są: Wąwóz Homole uwieczniony przez H. Sienkiewicza w "Potopie" oraz Rezerwat Biała Woda (z istniejącymi jeszcze śladami dawnej wsi zamieszkiwanej przez Łemków).
W Jaworkach znajdziemy : setki kilometrów niezwykle urozmaiconych tras turystyki pieszej, rowerowej, konnej, snow mobilowej, narciarskie trasy biegowe, oświetlone stoki narciarskie, utrzymywane ratrakiem, wyciągi narciarskie, trasy do narto-rolek.
BUSKO ZDRÓJ jest to miasto uzdrowiskowe w woj. świętokrzyskim oddalone od Krakowa o jakieś 80 km. Tutaj możesz pospacerować szlakami i zwiedzić zabytki.
Szlaki:
* czerwony z Buska do Solca-Zdroju 27 km
* zielony z Buska do Wiślicy 90 km
* niebieski z Pińczowa do Wiślicy 39
Zabytki:
* kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP 1592-1621, odrestaurowany w 1820
* kościół św. Leonarda z 1699 r. drewniany
* zespół poklasztorny z lat 1720-1730
* kaplica św. Anny wzniesiona w latach 1884-1886
* Sanatorium Marconi z 1836 r.
*Zamek Dersława - budowę tego stylizowanego na średniowieczny kasztel obiektu, rozpoczął w 1911 r. ówczesny lekarz uzdrowiska Busko, rosjanin Wasyl Wasylewicz Jakobs. Ukończył kilka lat później Leon Sulimierski. Podczas I wojny światowej, 13 maja 1915 r., po ofensywie nad Nidą, gdy do Buska powtórnie wkroczyły wojska austriackie, kwaterował w nim dowódca tych oddziałów gen.Stanisław Szeptycki.
* Wille: Bagatela, Sanato, Słowacki, Oblęgorek, Ormuzd, Zielona, Bristol

I jak sama nazwa wskazuje największa atrakcja to park zdrojowy założony w XIX wieku przez ogrodnika Ignacego Hanusza Park Zdrojowy został zaprojektowany przez Henryka Marconiego. Dzieli się na trzy części:
* Ogrodzony ogród łazienkowski o pow. 16 ha z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum.
* Aleja Mickiewicza, długa na 850 metrów promenada z dwoma rzędami drzew (głównie kasztanowców), która łączy ogród łazienkowski z rynkiem. Jest to reprezentacyjna aleja w mieście, przy której mieszczą się m.in. Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Policja, Dom Kultury, Galeria "Zielona", trzy szkoły średnie i jedna podstawowa.
Odpowiedz
#3
kontynuując listę, warto dodać jeszcze:
Stary Sącz - małe miasto z wieloma ciekawymi miejscami
Lanckorona - z perełkami architektury drewnianej
a apropos Ciężkowic to uwielbiam okolice jeziora Rożnowskiego
Odpowiedz
#4
Las Wolski. Ścieżki rowerowe i spacerowe mają łączną długość 40 km. W samym centrum lasku stoi klasztor kamedułów na Srebrnej Górze. Warto jednak zacząć spacer od ogrodu zoologicznego.
Odpowiedz
#5
A może Jura? Ogrodzieniec, szlak orlich gniazd? Fajne tereny, ja bardzo lubie.
Odpowiedz
#6
Jeżeli aktywny wypoczynek i poza miastem, to szczególnie polecam Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Mają tam park linowy, więc na brak zajęć nie ma co narzekać. Poza tym jeziorko, ścieżki rowerowe - w sam raz, aby aktywnie spędzać czas.
Odpowiedz
#7
Ja ostatnio byłem nad naszym morzem, apartamenty Władysławowo wynajem okazały się strzałem w 10. Spędziłem z rodziną wspaniały weekend, najlepsze jest to że pogoda nam dopisała. Jak dostanę urlop w pracy to pakuję się i jadę tam bez oglądania się za siebieWink
Odpowiedz
#8
Ja również przychylam się do polecenia Jury. I to nie tylko wycieczki do Ojcowa, ale gdzieś dalej. Przecież można jechać nawet do Częstochowy. I to nie samochodem, ale rowerem, rozbijając sobie podróż na kilka dni Smile
Odpowiedz
#9
Nie polecę nic oryginalnego: Wieliczka, Częstochowa, Oświęcim.
Odpowiedz
#10
Ja polecam wybrać się do Centrum Aktywnego Wypoczynku BOREK, znajdujący się 50 km na wschód od Krakowa, świetny pomysł na aktywny wypoczynek
Tylko 15 minut dzieli Cię od niezapomnianego lotu szybowcem. Wypełnij ankietę i wygraj lot w przestworzach.
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi Wyświetleń: Ostatni post
  pomysł na weekend krakowianka00 63 34,684 04-04-2024, 08:54
Ostatni post: MarcinLl3
  Wyjazd na weekend Martynabaran 14 3,457 09-02-2024, 12:15
Ostatni post: Agnieszka1996
  Plaża nudystów w Kryspinowie pod Krakowem zajac 0 329 24-08-2023, 01:30
Ostatni post: zajac
  Wyjazd na weekend Brosska 5 767 29-09-2021, 11:13
Ostatni post: piter12
  Zbliża się weekend majowy siasia 8 3,988 25-05-2014, 03:49
Ostatni post: komtek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polecamy
Przyłącze wody i kanalizacji - Kraków - Praktyczne informacje i porady na terenie Gminy Miasta Kraków
Przyłącza wody i kanalizacji Kraków

Ostatnie wątki
Krakowskie kina studyjne jak centra kult...
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
6 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 20
Urlop
Forum:
Ostatni post: Evj3ht21
8 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 36
» Wyświetleń: 8,113
Posiłki dietetyczne
Forum:
Ostatni post: emalialin03
10 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 30
Rekuperacja Myślenice
Forum:
Ostatni post: Kirra
11 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 111
sklep z oświetleniem
Forum:
Ostatni post: Kirra
11 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 113
dieta przy cukrzycy
Forum:
Ostatni post: matuszyk
11 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 25
Poznaj tajniki Masteronu Propionatu – Pe...
Forum:
Ostatni post: anabole2023
Wczoraj, 05:52
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 26
„Bona Sforza” w Operze Krakowskiej
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
Wczoraj, 05:45
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 24
dieta
Forum:
Ostatni post: matuszyk
Wczoraj, 05:39
» Odpowiedzi: 37
» Wyświetleń: 11,730
Przedszkola i zerówki ogłosiły wyniki pi...
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
Wczoraj, 05:24
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 39