Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności   
ROZUMIEM

Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Potrawy wigilijne
#1
Okres świąteczny to tradycja, wiele zwyczajów, ale przede wszystkim Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z Wigilią, a ona z przepyszną kolacją gdy na niebie zawita pierwsza gwiazdka. Smile
Jakie potrawy są przygotowane u Was na Wigilię??
Poza tymi 12 tradycyjnymi m.in. barszczem, uszkami, karpiem, kapustą z grochem, pierogami, makowcem, kluskami z makiem, kutią...
Poza nimi bądź zamiast, jakie Wy macie potrawy zastawione na wigilijnym stole?Smile

U mnie najważniejsze są barszcz z uszkami robionymi przez Moją MamęSmile pierogi z kapusta i grzybami i to chyba tyleBig Grin jak dla mnieSmile
Za karpiem osobiście nie przepadam, skosztować skosztuję, ale wolę dorsza.
Poza nimi oczywiście ciasta, makowiec, sernik, piernik.. i mniej wigilijne - przedkładaniecSmile
Kompot z suszonych owoców - nie lubię.
Kapusta z grochem, krokiety w tym roku.

Wiadomo większość potraw powiela się w każdym domu, jednak także w każdym są inne ciekawe propozycje. Smile
Podzielcie się swoimi pomysłami i zwyczajami na kolację wigilijną.Smile
Odpowiedz
#2
U mnie zawsze jest pysznyyy żurek którego moja mama nauczyła się robić od mojej ukochanej prababci Smile Z grzybami zebranymi w lesie. Jest u nas w domu robiony tylko dwa razy w roku. Karp... hmm no nie zjem karpia niestety wole pstrąga lub łososia i zapewne to się dla mnie na wigilijnym stole znajdzie. No i nie obejdzie się bez kapusty zasmażanej także z grzybkami uwielbiam. Dopiero w pierwszy lub drugi dzień świąt pojawia się u mnie barszczyk czerwony z uszkami. Barszczyk robię oczywiście Ja SmileSmile
Odpowiedz
#3
Kapusty z grochem nie jadłem nigdy. U mnie jest barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapusta, ciasta, zawsze był też karp, ale strasznie słabnie jego pozycja z roku na rok i w tym roku przegra z kretesem. Będzie zamiast niego śledzik Smile Jego przynajmniej wszyscy u nas zjedzą.

Kompot jak dla mnie jest nie pijalny (z suszonych śliwek) ale mój tata lubi się nim degustować.

Generalnie u mnie nie ma jakiś specjalnych dań, ale za to napiszę coś czego się nie spotkałem u nikogo innego i wszyscy się dziwią.
Zaraz po złożeniu życzeń, siadając do stołu każdy zjada po ząbku czosnku wytarzanego w soli która była święcona na Wielkanoc, zagryzając chlebem.

Później wszyscy na pasterce się trzymają z dala ode mnie Big Grin Tongue
https://www.is-pracownia.pl - Projektowanie instalacji sanitarnych, przyłącza wody i kanalizacji, sieci wodociągowe i kanalizacyjne.
Odpowiedz
#4
No to w tym roku się do mnie nie zbliżaj
Odpowiedz
#5
Tak.. jak to usłyszałam, to prawie padłam!
Co rodzina to inny obyczaj. Smile
Jednak jak będę uczestniczyła w wspólnej wieczerzy wigilijnej z Rodziną Pana Administratora chyba będziemy musieli ukartować to moje zjadanie ząbka czosnku!Big Grin
Odpowiedz
#6
U mnie Wigilia nie może się obejść bez klusek z makiem - takich z miodem, orzechami, bakaliami. Pyszen. Musi też być karp - smażony i w galarecie.
Odpowiedz
#7
Dla mnie Wigilia to przede wszystkim pierogi z grzybami i barszczyk czerwony, ale taki porządnie doprawiony, ostry, pachnący czosnkiem i majerankiem.
Odpowiedz
#8
Jak widać co dom to inne zwyczaje - u mnie nie robi się ostrego barszczyku - barszcz czerwony ma przede wszystkim smakować burakami, a nie czosnkiem Wink.
Odpowiedz
#9
Ogólnie to świetną alternatywą jest kraków wigilia firmowa . U nas w firmie właśnie planujemy takie spotkanie w tym roku.
Odpowiedz
#10
Nie wyobrażam sobie świąt bez pierniczków, pierogów i kulebiaka z kapustą i grzybami. Ostatnio jednak nachodzi mnie myśl, żeby wprowadzić trochę nowości do świątecznego menu. W sieci znaleźć można przepisy świąteczne https://melvit.pl/przepisy/swieta/ pochodzące z różnych stron świata, a mnie kusi by w tym roku zamiast tradycyjnych pierogów zrobić włoskie ravioli, ale z gryczanym farszem. Co myślicie?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polecamy
Przyłącze wody i kanalizacji - Kraków - Praktyczne informacje i porady na terenie Gminy Miasta Kraków
Przyłącza wody i kanalizacji Kraków

Ostatnie wątki
zalety diety pudełkowej
Forum:
Ostatni post: matuszyk
14 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 3
Młodzi krakowanie, zgłoście kandydatów d...
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
15 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 1
catering dietetyczny wskazówki
Forum:
Ostatni post: Agnieszka1996
40 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 5
regularne posiłki
Forum:
Ostatni post: matuszyk
41 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 2
srebrna biżuteria
Forum:
Ostatni post: gidsonk
41 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 203
Licznik śladu wodnego na Dzień Ziemi
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
42 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 1
Komunikat dla klientów UMWM
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
42 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 2
Przemysł
Forum:
Ostatni post: Agnieszka1996
54 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 141
dieta organizacja
Forum:
Ostatni post: matuszyk
55 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 6
Weekend w Krakowie – sprawdź, co się będ...
Forum:
Ostatni post: Krakownetpl
58 minut(y) temu
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 2